Leadership

Church Council Members 
St. Mark's UMC
YEAR of 2018



CHURCH COUNCIL LEADER:   Sean Gilliland         615-848-3290    

CHILDREN’S MINISTRY TEAM LEADER:  Eryn Wilson 615-948-7700

YOUTH MINISTRY TEAM LEADER:  Stacey Blades 615-414-0142

ADULT MINISTRY TEAM LEADER:    Brian Seadorf 615-617-0591

OLDER ADULT MINISTRY TEAM LEADER: Noel & Laura Hinote 615-893-3915

FAMILY MINISTRY TEAM LEADERS:   Brian & Tracye Heatherly 423-368-5547

WORSHIP MINISTRY TEAM LEADER: Matt Clarady 615-934-0469

INVITING MINISTRIES TEAM LEADER: Lisa Chappell 615-347-3739

VOLUNTEER TEAM LEADER:  Paul Givens 615-542-0568

MISSION TEAM LEADER:  Dale Slagle 417-300-4414

STEPHEN MINISTRY REPRESENTATIVE: Rachel Givens 615-785-1172

HEALTH AND WELFARE TEAM LEADER: Larry Ward 615-896-6458

COLLEGE TEAM LEADER:  Chris & Natalie Beckman 615-893-1233

MARTIN METHODIST REPRESENTATIVE: Kyle Ganues 615-904-7863

SCOUTING MINISTRIES TEAM LEADER:  Mike Warren 615-896-1994

RECREATION TEAM LEADER:  Wendell Philpott/Pam Forrest 615-896-1493
615-217-7332

IN-REACH MINISTRIES: 

COMMUNICATIONS TEAM LEADER:   Jennifer Mitchell 615-896-5143

FINANCE/STEWARDSHIP TEAM LEADER: Matthew Rogers 615-319-4532

STAFF PARISH RELATIONS TEAM LEADER:  Buddy Howell 615-895-2618   

SAFETY TEAM LEADERS:  Kevin Ragland/Trey Nunley 615-686-7721
615-907-8443

TRUSTEES MINISTRY TEAM LEADER: Kenny Luse 615-809-4521

NATIVE AMERICAN MINISTRIES TEAM LEADER:Natalie Anderson 615-216-5531
                       
HISPANIC MINISTRIES TEAM LEADER: Natalie Anderson 615-216-5531

UNITED METHODIST MEN PRESIDENT:  Jeff Henry 615-896-4752

UNITED METHODIST WOMEN PRESIDENT:   Robbie Hooper  615-898-0287

UNITED METHODIST YOUTH REPRESENTATIVES:   
                                Molly Gilliland 615-848-3290
Georgia Touchton 615-895-4234
Helen Grace Daniel 615-225-8092

RECORDING SECRETARY:  Gena Dix 615-896-7467

LAY LEADER:   

LAY MEMBERS TO ANNUAL CONFERENCE (3)
Beth Morris 615-390-5585
Robbie Hooper 615-898-0287
Claudia Hunter 615-895-4103

ALTERNATE LAY MEMBERS TO ANNUAL CONFERENCE
Abby  McDaniel 615-890-3591

CHURCH TREASURER / FINANCIAL SECRETARY: Kathryn Wright (Staff)

CHURCH COUNCIL AT-LARGE MEMBERS (2017)
Wayne Murphy,  Doug Daws, Steve Richardson, Reid Henderson, Keith Carlson, Michelle Baker, Gena Dix, Nancy Phillips, Russ Galloway, Bob Stephenson, Larry Richardson, Frank Jennings, Tom Hooper, Juanita Greer

CHURCH COUNCIL MEMBERS EMERITUS: Frank Essex, Marge Voorhies, Bill Windham, Doris Windham, Cecil Smith, Ginny Flynn, Vivian Farrar, Jean Woodman, Nina Gilbert

PASTORAL & PROGRAM STAFF MEMBERS:
SENIOR PASTOR:  Craig Goff
EXECUTIVE PASTOR: Jim Clardy 
MINISTER OF EDUCATION:  Martha Touchton
MINISTER OF MUSIC & WORSHIP: Mary Dicken 
PRESCHOOL DIRECTOR: Sherrie Gilliam

ADMINISTRATIVE TEAMS:

STEWARDSHIP & FINANCE MINISTRY TEAM: Matthew Rogers, Team Leader
2018 2019 2020
Fred Daniel Tom Hooper Wes Dugan
Matthew Rogers Brian Krehlik Gary Spier
Tommy Walker Debbie Eubanks Maureen Palmer
2018 One Year Rotation Member:  

Ex-Officio Members…
Senior Pastor: Craig Goff                                                                     
Church Council Chair: Sean Gilliland
Staff Parish Relations Chairperson: Buddy Howell
Trustees Representative:   Kenny Luse                 
Financial Secretary / Treasurer: Kathryn Wright (Staff) 

STAFF PARISH RELATIONS TEAM:  Buddy Howell
2018 2019 2020
Natalie Beckman Charlotte Stinson Buddy Howell
Brian Heatherly Bob Ingle Lisa Thayer
Mary Jane Henry Mike Warren Ron Jackson 
2018 One Year Rotation Member

TRUSTEES TEAM:  Kenny Luse, Team Leader
2018 2019 2020
Claudia Hunter Mike Carper Pat Sumners 
Kenny Luse Bob Ellis John Thayer
Dale Slagle Carrie Henderson Noel Hinote
2018 One Year Rotation Member Dennis Knudston

LAY LEADERSHIP TEAM: Senior Pastor, Team Leader  
2018 2019 2020
Tom Ervin Emily Ragland Donna Hall
Norma Ellis Joe Green Sue Jones
Courtney Pack Tom Hooper Cindy Flippin

ENDOWMENT COMMITTEE:    Jeff Henry, Team Leader
Sean Gilliland, Church Council Chair
Fred Daniel, Finance 
Matthew Rogers, Finance
Kathryn Wright, Staff

2018 2019 2020
Linda Tackett Sherry Galloway Jeff Henry
Robbie Hooper Lisa Wells Claudia Hunter

RECREATION COMMITTEE:  Windell Philpott/Pam Forrest, Team Leaders
Beth Morris David Forrest Pam Forrest
Alan Baldwin Rachel Baldwin
Cindy Jones Brian Seadorf
Tyler Neale Tracy Ervin

PRESCHOOL COMMITTEE:  Claudia Sherer, Team Leader
Staff: Martha Touchton
  Craig Goff
  Kathryn Wright
Matthew Rogers Natalie Beckman Buddy Howell
Sean Gilliland Tab Talbott Nicki Festervand
Ginger Ingle Sherrie Gilliam

Open Hearts, Open Minds, Open Doors